Derneğimizin 'Genç Şairler Şiirsel Yaklaşımlar' projesi kapsamında Avusturya, Romanya ve Makedonya’dan Kahramanmaraş'a gelen genç şairler, Türk Edebiyatı'nın Beyaz kartalı merhum şair Bahaettin Karakoç'un evini ziyaret etti.

Erasmus+ Programı kapsamında Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında kentin tanınmış şairleriyle gençleri sohbet toplantılarında bir araya getirip onlara şiirleri tanıtacak olan derneğimiz, çalışmalar kapsamında 16 Ekim 2018'de hayatını kaybeden, Türk Edebiyatı'nın 'Beyaz Kartalı' ve 'Dede Korkut' diye anılan Bahaettin Karakoç'un da evini ziyaret etti.

 

Genç şairleri Karakoç'un eğitimci oğlu Oğuz Karakoç karşıladı. Dernekten 6, katılımcı ülkelerden de 6'şar olmak üzere toplam 24 genci babasının evinde ağırlayan Oğuz Karakoç, ünlü şairin edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Makedonya'dan Ufuk Ramadani, Bahaettin Karakoç'un ünlü 'Ihlamurlar çiçek açtığı zaman' şiirini okudu. Diğer katılımcıların da çeşitli şiirler okuduğu program sonunda bir açıklama yapan Hayat Boyu İlerleme Derneğimiz Başkanı Kürşat Çiftçi, proje kapsamında Kahramanmaraşlı şairleri ve dönemi ile ilgili bize ışık tutan şiirlerini tespit edip üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Çiftçi, "Şiirler okuyoruz, müzikaller oluşturuyoruz, bir şiir sergisi hazırlığı içerisindeyiz. 12 ay sürecek bir proje ama Kahramanmaraş'ta uygulama faaliyeti 8 gün sürecek. Gençlerle yapacağımız ve 8 gün sürecek çalışma sonunda bir sergi açacağız ayrıca bir de kısa film sunumumuz olacak.  Biz rahmetli Bahaettin Karakoç ile detaylı çalışmalar yapıyorduk sergimizde de yer alacak. Sağ olsun Oğuz bey de eve davet edince bizim için çok özel bir an oldu ve çok heyecanlı bir şekilde geldik. Burada bulunmaktan ve bu havayı teneffüs etmekten biz ve katılımcılarımız oldukça memnunuz" dedi.

Şiir okuyan şairlere babasının kitabını hediye eden Oğuz Karakoç ise programın kendisini son derece duygulandırdığını söyledi. Bahaettin Karakoç öldükten sonra evindeki hiçbir şeye dokunmadıklarını belirten Karakoç, "Babamın en büyük arzusu gençlerle beraber olmaktı ve ölünceye kadar da hep gençlerle beraber oldu. Üniversiteli gençler , ortaöğretim gençleri hatta çocuklar bile ziyaretine gelirdi, zamanını onlara ayırırdı. Bana 'Oğlum, kim de şiir damarı varsa onunla ilgilenmeli, zamanını harcamalı. Çünkü Türk Edebiyatı devamlı geriye gidiyor, yeni şairleri yeni yazarlar türemiyor. Onlara destek çıkmak zorundayız' derdi. Babamın bu geleneğinden dolayı kendisinin evinde hiçbir değişiklik yapmadık. Müze gibi burayı kullanıyoruz kendisini seven, eserlerini görmek isteyen kim gelirse gelsin başımızın tacıdır. bU gençler de beni duygulandırdı. Projeyi gerçekleştiren arkadaşlara de teşekkür ediyoruz. Çünkü Kahramanmaraş, şiirin başkenti . Böyle bir projenin Kahramanmaraş'ta gerçekleşmesi bizi gönülden mutlu etmiştir" diye konuştu.

Erasmus + Gençlik Programı KA125 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Gönüllülük Projeleri 2018/R3 başvuru dönemi başvurusunu yaptığımız ve AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Ulusal Ajans tarafından kabul edilen ve desteklenen projemizin faaliyetleri başlamıştır.  Proje koordinatörü ve ev sahibi kuruluş olarak yer aldığımız EVS for Active Citizen isimli Avrupa Gönüllü Hizmeti Projemiz faaliyetleri devam etmektedir. Proje Gönderen Kuruluşu  Center for Training and Consultancy of women and youth  ERA tarafınfan projede gönüllü olmak isteyen gençlerin başvuruları alınmış ve tarafımıza ulaştırılmıştır. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda Jasina Ejupi ve Jashari Gentiana isimli 2 gönüllümüz gönüllülük faaliyetine başlamıştır. Gönüllülerimize hoşgeldiniz diyor 2 ay sürecek olan gönüllülük faaliyeti çalışmalarında başarılar diliyoruz. 

Erasmus+ Programı kapsamında Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından desteklenen, Hayat Boyu İlerleme Derneğinin koordinatör kuruluş olarak yer aldığı “ GENÇ ŞAİRLER ŞİİRSEL YAKLAŞIMLAR & YOUNG POETS POETIC APPROACH” isimli proje uygulanmaktadır. Proje kapsamında Avusturya, Romanya ve Makedonya’dan gelen katılımcılarla ilimizde bir dizi faaliyet gerçekleştilmektedir.

Proje, Erasmus+ Programı Bireylerin Öğrenme Hareketliliği kapsamında hazırlanmış bir Gençlik Hareketliliği projesidir. Hayat Boyu İlerleme Derneği Kahramanmaraş TÜRKİYE ile Asociatia Tinerilor Cu Initiativa Civica Romanya, the BetterMaking organization Austria, Avusturya ve Center for Training and Consultancy of Women ERA kuruluşu ortaklığında 12 aylık proje süresinde yürütülecektir.

Proje kapsamında 18 -26 Ağustos 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta 7 günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmektedir. Ev sahibi kuruluş olan Hayat Boyu İlerleme Derneğinden 6 genç katılımcı ve altışar kişi de ortak ülkeden olmak üzere toplam 24 genç ve grup liderleri gençlik hareketliliğine katılarak ortak faaliyetler gerçekleşmektedir.

Proje ile ilgili Hayat Boyu İlerleme Derneği (HAYATBİLDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat ÇİFTÇİ tarafından yapılan açıklama şu şekildedir;

Projemiz gençlerin günümüz toplumsal olaylarına dikkat çekebilecek ve bu sorunlara karşı çözümler üretebilecek kendilerini ifade etmelerine ve dünya sorunlarına duyarlı bir birey olarak sanatın gücünü kullanmalarına imkan verecektir. Yaygın eğitim faaliyetlerine gençler de dâhil edilecek ve gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunulacaktır. Projemiz kapsamında halka açık bir şiir dinletisi, gençlerin toplumsal olaylara dikkat çekmek için hazırladıkları şiirlerle bezenmiş bir broşür tasarımı, toplumsal olayları müzikal tadında anlatacakları bir kısa film çalışması ve elde edilen dokumanlar ve oluşturulan eserlerle sergi açılacaktır. Ayrıca projemiz kapsamında radyo tv programları düzenlenecek ve yaşayan şairlerle kariyer günleri tadında sohbetler gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda çalışmalarına başlayan katılımcılar Kahramanmaraş Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi, Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi, Taş Köprü gibi tarihi ve kültürel mekânlara ziyaret gerçekleştirmektedir.

Projede gönüllü olarak görev alan derneğimiz üyesi gençlere çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Hayat Boyu İlerleme Derneği 10 Şubat 2019 Pazar günü Yerel Sivil Toplum Kuruluşları Hibe Programı kapsamında kabul edilen AKTİF KATILIM,Hayat Boyu İlerleme Derneği 10 Şubat 2019 Pazar günü Yerel Sivil Toplum Kuruluşları Hibe Programı kapsamında kabul edilen AKTİF KATILIM,DEMOKRATİK GELİŞİM, ETKİLİ İLETİŞİM, DOĞRU YÖNETİŞİM isimli projelerinin açılış toplantısını geniş katılımla gerçekleştirdi. Düzenlenenkahvaltılı basın toplantısına ilimizden birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve basın mensupları katılım gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasında Hayat Boyu İlerleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat ÇİFTÇİ; “Merkezi Finans ve İhale Biriminin sözleşmemakamı olarak rol aldığı Yerel Sivil Toplum Kuruluşları Hibe Programı kapsamında başvurusunu yaptığımız AKTİF KATILIM, DEMOKRATİKGELİŞİM, ETKİLİ İLETİŞİM, DOĞRU YÖNETİŞM isimli projemiz onaylanarak 02.01.2019 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.Derneğimiz koordinatörlüğünde gerçekleştirilen projemizde Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği(MAHAVK), ŞahikaSevgi ve Sanat Derneği ve Kahramanmaraş Gençlik Gücü Spor Kulübü Derneği proje ortağı kuruluşlar olmuştur.Ayrıca ve Kahramanmaraş Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, Onikişubat Sergentepe Ortaokulu, Kahramanmaraş Beyazay Derneği ve Anatolia AyYıldız Okçuluk Kulübü ise iştirakçi kurum ve kuruluşlar olarak projemizde yer almaktadır.

Projemizle, ilimizdeki yerel STK’ları dahil ederek bir platform oluşturmak (ADED) istişareler yapmak, ihtiyaçları ölçümleyecek anketler düzenlemek,STK’ların aktif katılımcılıklarını, demokratik gelişim kapasitelerini, etkili iletişim ve doğru yönetişim becerilerini geliştirici eğitimler vermek, referansdokümanlar oluşturarak STK’lara sunmak ve bir web ağı oluşturarak STK’ları bu ağda buluşturmak ve Yurtdışı çalışma ziyareti gibi faaliyetleriçermektedir “ dedi.Toplantıya Proje Koordinatörü Necat ÖNDER’in bilgilendirme sunumuyla devam edildi. Proje koordinatörü ÖNDER sunumunda projenin içeriği ileilgili detaylı bilgilendirme yapmıştırYapılan sunumda aşağıdaki konulara yer verilmiştir;Projemizle Proje kapsamında planlanan araştırmalar, anketler, analizler, hazırlanan raporlarlar sonucu bölgemizdeki sivil kuruluşlarının yönetimorganlarının hesap verebilirlik sorunları, karar verme süreçlerine katılım, üyelerini ve kamuoyunu bilgilendirme kapasiteleri, kurum içi demokrasi,cinsiyet eşitliği, kadın genç ve engellilerin temsili, bütçe kaynaklarına erişim, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve verimlilik, yeni üye kaydı, veritoplama ve yönetimi konularında eksiklikler belirlenecektir.

Kamu kurumları ile işbirliklerinin oluşturulmasında yaşanan sorunlar, politika geliştirme, güncel yasaların takibi, uluslararası kurum, kuruluşlar vemekanizmalarla ilişkiler konusundaki yetersizlikler, İyi örneklere erişim, ağ kurma, mevcut ağlara dahil olma, deneyim ve iyi uygulamaların paylaşımı,iletişim teknolojilerinin ve medyanın etkin kullanımı konularındaki ihtiyaçlar tespit edilecektir.Düzenlenecek eğitimler, seminerler ve yayınlanacak referans dokümanlarla, tüm STK’ların hizmetine sunulacak WEB ağı ve çeşitli yaygınlaştırmaçalışmaları ile ilimizdeki başta ortaklar, iştirakçiler ve paydaşlar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının yukarıda sıralanan sorunlarının büyük ölçüdegiderilmesine katkı sağlanacaktır. Proje faaliyet süreci şu aşamalardan oluşmaktadır:Proje yönetimini oluşturmak, görev dağılımı yapmak,Paydaş analizi yaparak olası paydaşları belirlemek,Paydaş analizi sonucu İlimizde belirlenen en az 6 sivil toplum kuruluşu ve 3 kamu kuruluşu ile eşit katılımlı bir aktif katılım, demokratik gelişim, etkiliiletişim, doğru yönetişim (ADED) platformu oluşturmakADED platformu üyelerinin katılımı ile bu üyelerin kurumsal motivasyonları da dikkate alınarak aktif katılım, demokratik gelişim, etkili iletişim, doğruyönetişim komisyonları oluşturmak,Komisyonlar tarafından yerel STK’larda mevcut durum araştırması, anketler ve analizler yapmak, olası sorunları belirlemek, Komisyonlar tarafından dahil oldukları konularla ilgili ulusal ve uluslararası ölçekte araştırma çalışmaları yapmak (Yasal dayanaklar, geçmişdeneyimler, iyi örnekler, yenilikçi yöntemler ve bunların yerel uygulamalara adaptasyon kriterleri),Her komisyondan iki üyenin katılımı ile Almanya’ya araştırma, izleme, gözlem hareketliliği gerçekleştirmek, Avrupa’daki mevcut durumu ve iyiörnekleri araştırmak,ADED Platformunda yerel alan STK’ların üyeleri ile diğer yerel STK üyelerine komisyonların üyeleri marifetiyle aktif katılım, demokratik gelişim, etkiliiletişim, doğru yönetişim eğitimleri vermek,elde edilen sonuçlarla STK’larda aktif katılım, demokratik gelişim, etkili iletişim, doğru yönetişim rehberi hazırlamak, bastırmak, dağıtmakAdaptasyon kriterlerini belirleyerek, ADED Platformu üyesi STK’ların yeni/yenilikçi duruma adaptasyonu için uygulama çalışmaları yapmak,Bir Yerel STK’lar web ağı oluşturarak STK’ların paylaşımına açmak, eğitim materyallerini ve proje sonuçlarını yayınlamak,Seminerler düzenleyerek yerel STK’ların ve yerel halkın farkındalıklarını artırmak,Basın toplantıları, web yayınları, promosyon ürünleri ve basılı dokümanlarla proje sonuçlarını yaygınlaştırmak.