Hayat Boyu İlerleme Derneği (HAYATBİLDER) tarafından 2011 Kasım döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına (Ulusal Ajans) Eylem 1.2 Gençlik Girişimleri kapsamında başvurusu yapılan “Gençlerin Ahşap ve Bez Oyuncak Atölyesi” adlı proje Ulusal Ajans tarafından onaylandı. 

Projenin onaylanması sonrasında bir açıklama yapan Hayat Boyu İlerleme Derneği (HAYATBİLDER) Başkanı Kürşat ÇİFTÇİ Hayat Boyu ilerleme Derneğinin (HAYATBİLDER) geride kalan bir yılda 3 projesinin kabul edilmesinden dolayı büyük bir mutluluk ve motivasyon içinde olduklarını belirtti. İlimiz genelindeki STK ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarının proje ekiplerine de rehberlik edecek donanımda bir kadro ile kurulan derneğimiz Avrupa Komisyonu Merkezli Projelerin MFİB, DOĞAKA, ABGS ve UA kaynaklı projelerin hazırlanmasında ve uygulanmasında da tüm kurum ve kuruluşlara gönüllü olarak teknik destek verebilecek düzeydedir dedi.

Proje ile ilgili olarak şunları belirtti; Küresel pazarın hızla yayıldığı dünyamızda ülkeler arasında gerçekleştirilen alışverişler oyuncak alanında da diğer sektörler gibi hızla ilerlemektedir. Bir çok özellikler taşıyan bu oyuncaklar çocuklarımıza oldukça cazip ve ilgi çekici görünmektedir. Hemen hemen her evde bu oyuncaklar mevcuttur. Bu oyuncakların plastik maddelerden yapılmış olması ve bu plastik maddelerin sağlık açısından uygun olup olmadıklarının denetimi oldukça zordur. Hangi plastik türünün daha az zararlı olduğunu bilmek ve bunun takibini yapmak çocukların öncelikleri arasında bulunmamaktadır. Tüketiciler özellikle yurtdışından ülkemize giren oyuncakların zararları ile sık sık medyada karşılaşsa da önlem almakta gereken duyarlılığı gösterememektedir. Projede gençler bu alana dikkat çekip toplum bilinci oluşumuna katkıda bulunmanın yanı sıra bu oyuncaklara alternatif ürünler sunmayı hedeflemektedir.

Projenin yerel ortağı İl Milli Eğitim Müdürlüğüdür. Projede HAYATBİLDER üyesi 8 genç ve ilimizdeki Anaokullarımızın gönüllü öğretmenleri faaliyet gerçekleştirecektir. Gençlerin Ahşap ve Bez Oyuncak Atölyesi projesi kapsamında gençler aldıkları eğitimler doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığının uygulamış olduğu MEGEP kapsamındaki Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında yapılan eğitici oyuncakları inceleyecek ve uygun görülen oyuncakların yapımını gerçekleştirerek İlimizde bulunan 5 Anaokuluna dağıtımını yapacaklardır dedi.

HAYATBİLDER üyesi Proje Koordinatörü Serkan SALKIM ise şunları belirtti: 25-26-27 Ocak tarihlerinde Ankara’da Ulusal Ajans yetkilileri ile Proje Başlangıç Toplantısı yaptıklarını bu süreç öncesinde ve sonrasında projede yer alan gençler ile birlikte gönüllü olarak çalışmak isteyen bir çok yetişkininde olduğunu ve bu alanda katkı sağlayabilecek bir çok kişi ve kurumunda proje faaliyetlerinin başlamasından sonra ortaya çıkacağı beklenmektedir.