Hayat Boyu İlerleme Derneği - HAYATBİLDER adına yakışır bir şekilde koşar adım ilerliyor. Kuruluşunun üzerinden henüz bir yıl geçmesine rağmen Ulusal Ajansa farklı programlardan sunduğu projelerden 3 projenin kabul edilmesi, derneğin bu konuda ki yetkinliği ve yeterliliği konusunda bizlere ipuçları vermektedir. İlimizde birçok sivil toplum kuruluşunun sessiz görüntüsüne rağmen Hayatbilder’in böyle bir çıkışla gündeme oturması ilimiz açısından geleceğe dair güzel şeyler ortaya koyacağını düşünmemize neden olmaktadır. Zira sivil toplum kuruluşları toplumların nefes alma organları gibidir. Bu nedenle sivil toplum kuruluşları adına kaydedilen her olumlu gelişme bizleri heyecanlandırmaktadır.

Hayat Boyu İlerleme Derneğinin “Gençlerin Ahşap ve Bez Oyuncak Atölyesi - Youth's Atelier of Wooden and Cloth Toys“ adlı projesinin faaliyet takvimi gereği medya temsilcilerini ve gençleri 18.02.2012 tarihinde Saffron Otelinde kahvaltılı basın toplantısında buluşturan HAYATBİLDER başkanı Kürşat ÇİFTÇİ şu açıklamalarda bulundu:

Projemiz Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenmektedir. HAYATBİLDER olarak gönüllülerin bir araya geldiğinde ve çalıştığında güzel ve başarılı işler geliştirebileceklerinin örneğini sergilemekteyiz diye düşünüyorum. Bütçe ve süresi bakımından mütevazı bir proje olarak niteleyebileceğimiz Gençlerin Ahşap ve Bez Oyuncak Atölyesi projesinde, gençler zararlı plastikler ile ilgili araştırmalar yapacak ve ailelerin dikkatini bu konuya çekmenin yanı sıra yarının gençleri çocuklarımız içinde ahşap ve bez oyuncaklar üretecektir. Milli Eğitim Bakanlığının uygulamış olduğu MEGEP kapsamındaki Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında yapılan eğitici oyuncakları inceleyecek ve uygun görülen oyuncakların yapımını gerçekleştirerek proje ortağımız olan Milli Eğitim Müdürlüğü ile şehrimizde bulunan anaokullarına oyuncakların dağıtımı yapılacaktır.

Projede doğrudan yer alan Hayatbilder üyesi 8 genç görev almıştır. Proje irtibat kişisi Serkan SALKIM, Soner KANADIKIRIK, Fatma YANIK, Yusuf ORHAN, Fatma ÇİFTÇİ, Yaşar KARAASLAN, Onur TOY ve Açelya ÖNDER proje ekibini oluşturmaktadır. Projede Proje Koordinasyon Gurubu, Oyuncak Tasarım Gurubu, Oyuncak Üretim Gurubu, Tarama ve Araştırma Gurubu, Oyuncak Dağıtım ve Halkla İlişkiler Gurubu olarak guruplar oluşturacak ve çalışmalar bu gruplar marifetiyle gerçekleşecektir. Projede doğrudan yer alan gençlere proje kapsamında Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliği olan YOUTHPASS sertifikası verilecektir. Ayrıca bizimle birlikte çalışmak isteyen gönüllü genç ve yetişkin katılımcılara Gençlerin Ahşap ve Bez Oyuncak Atölyesi projesinde ortak hareket edebileceğimizi belirtmek istiyorum. Projenin sonuç olarak gelecek nesillerin daha sağlıklı gelişimine katkı sağlayacağını ve gençlerin gelecekte sosyal sorumluluk projelerinde daha aktif rol almalarına katkı sağlayacağını umuyorum.

Projede emeği geçen derneğimiz üyesi gençlere, proje ortağımız Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve her zaman olduğu gibi projelerimizin yaygınlaştırma faaliyetlerine büyük katkı sağlayan Medya mensuplarına ve 1 yıl içerisinde bizlere en büyük desteği sağlayan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı Merkezi Başkanlığına HAYATBİLDER yönetim kurulumuz adına teşekkür ederim.