Erasmus + Programları kapsamında "Yetişkin Eğitiminde Avrupa'ya Yetişmek İçin" isimli projemizin son çalışma ziyareti Almanya Leipzig ve Berlin de tamamlanmıştır. Ziyarete ilişkin katılımcı raporu şu şekildedir.

Erasmus + Programları  "Yetişkin Eğitiminde Avrupa'ya Yetişmek İçin" Projesi

Hayat Boyu İlerleme Derneği Almanya Ziyareti  Katılımcı Raporu

05 - 13 Haziran 2016

 

Proje yerel ortakları İstanbul Atatürk Havalimanında bir araya gelerek ziyaret öncesinde planlama ve yol haritası üzerinde değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Yolculuk sonrasında  katılımcılar için hazırlanan ziyaret ile ilgili bilgi paketleri paylaşılmış ve ekip otele yerleşerek programa başlamıştır. Almanya programı kapsamında aşağıda belirtilen faaliyetler gerçekleştirilmiş ve bireysel olarak raporlanmıştır.

Wisamar ziyareti: Leipzig şehrinde farklı yaş grubundan bireylere ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitimlerinin gelişimlerine katkı sağlamak üzere eğitim veren bir kuruluştur. Ayrıca bölgede farklı mesleki alanlarda (bilgisayar, gastronomi vb) bireylerin gelişimi için özel ve kamu  kurumlarıyla ortak programlar düzenlemekte ve işbirliği içerisinde eğitimleri devam ettirmektedir. Özellikle yurtdışından gelen yetişkinlere oryantasyon eğitimleri vererek ülkeye adaptasyonlarını sağlamaktadır. Bütün bu eğitimler sonrasında ülke genelinde geçerliliği olan sertifika vermektedir.

Wisamar Bildungsgesellschaft

Tel: 0049 (0) 341 51999555

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

http://www.wisamar.de

 

 

VHS Volkshochschule ziyareti: Leipzig şehrinde bireylere kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek üzere eğitimler vermektedir. Bu kurslar  oldukça geniş bir yelpazede gerçekleşmektedir kimi zaman bebeklere yüzme kursu kimi zamanda 90 yaşına bireylere kişisel bakım kursları oabilmektedir. Özellikle yetişkin eğitimi ile ilgili bölgede yoğun çalışmalar yapmaktadır. Kuruma bağlı 3000 kurs merkezinde 43000 kursiyere farklı alanlarda eğitimler vermektedir. Genelde kursiyerler kayıt sırasında belirli bir ücret ödeyerek kurslara kayıtlar yaptırıyorlar. Eğitimlerine devem etmeleri halinde kurs ücretleri kamusal kaynaklardan karşılanmaktadır.

VHS Volkshochschule

Tel: +49 (0) 341 123 6021

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

http://www.vhs-leipzig.de

 

 

Mesleki Eğitim Enstitüsü Profilpass Sunumu: Bireylerin mesleki eğitim, el sanatları, eğitimleri ve kişisel becerilerini yansıttıkları bir sertifikadır. Bireyler kendileri doldurabilmektedir. Almanya genelinde geçerliliği olan bir belgedir. Özellikle yurtdışından Almanya ya gelerek yaşamlarını idame ettirmek isteyen bireylerin mesleki becerilerini tanıma ve çalışma alanlarını belirlemede etkili olan bir belgedir. Uzman personeller tarafından bireylerin önceki öğrenmelerinin tanınırlılığı ve nerede ne tür işler yapabilecekleri üzerine kapsamlı çalışmalar yaparak doğru iş ile buluşmaları sağlanmaktadır. Öncelik kişinin kendi mesleğini icra edebilmesidir. Kişiye mesleki yeterlilik belgesi verilmesi yanında kişinin mesleki eğitimini geliştirmesi için bir üst seviyede eğitim alması da sağlanmaktadır. Ayrıca kişilerin öğrendiği mesleği icra edebilmeleri için Almanya dışından gelen kişilere denklik belgesi verilmektedir. Belge sahibi olmak ortalama 3 ay sürmektedir. 100 ile 600 euro arasında bir ücretlendirme bulunmaktadır. Bütün bu belgelerden önce kişinin Almanca öğrenmesi sağlanmaktadır. Sertifikada belirli alanlarla ilgili derecelendirme kullanılırken orta, biliyor, çok iyi biliyor şeklinde derecelendirme yapılmaktadır.

Bundesinstitut für Berufsbildung

Tel: +49 301815 1111

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

FZG Fortbildungszentrum Gastgewerbe GmbH Ziyareti: Leipzig'te otel ve yiyecek içecek alanlarında hizmet veren özel bir kuruluştur. Okulda ikili sistem var. Sabah okulda teorik,  öğleden sonra uygulama eğitimleri verilmektedir. Kurum iş bulma kurumuyla birlikte işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Eğitim 3 yıl sürüyor. Okulda 4 hafta teorik eğitim 4 hafta uygulama staj programı uygulanmaktadır. okula kayıt yaptıran öğrenci için aynı zamanda yeterlilik kurumu ayrıca kayıt altına almaktadır. Mezunların iş hayatına atılmadan önce devlet kurumlarından yeterlilik belgesi alması gerekiyor. Yetişkinlere yönelik akşamları aşçılık kursu veriliyor. Almanya'da şu anda en popüler mesleklerden birisi aşçılık olduğu belirtiliyor. Eğitimciler için havuz sistemi mevcut. Kamu kurumlarında veya özel kurumlarda çalışacak öğretmenler havuz sisteminden karşılanıyor. Kurum Wisamar kuruluşu ile işbirliği içerisinde ortak hareket ediyor.  

FZG Fortbildungszentrum Gastgewerbe GmbH

Tel:     03 41/70 24 64 34

            Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

http://www.fzg-bildungszentrum.de/index.html

 

 

 

Ayrıca proje kapsamında Leipzig ve Berlin'de kültürel geziler düzenlenmiştir. Bu kapsamda  bir çok tarihi mekan ve müze ziyareti gerçekleştirilmiştir. Leipzig'te gerçekleştirilen  ziyaretlere ev sahibi kuruluş tarafından yönlendirilen bir rehber eşlik etmiş ve bölgenin tarihi kültürel yapısı hakkında kapsamlı bilgiler vererek bilgi sahibi olunması sağlanmıştır. Bu kapsamda Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in  1973'den 1978'e kadar eğitim gördüğü Leipzig Üniversitesine de ziyaret gerçekleştirilmiştir.  Program sonrasında bireysel katılımcı raporu ile ilgili anket sistem üzerinden doldurulmuş ve online olarak gönderilmiştir.

 

 

 

Katılımcı:

                        Kürşat ÇİFTÇİ

                        Hayat Boyu İlerleme Derneği

                        Yönetim Kurulu Başkanı

                        00905053859434

                        Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.