Erasmus+ Programı kapsamında Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından desteklenen, Hayat Boyu İlerleme Derneğinin koordinatör kuruluş olarak yer aldığı “ GENÇ ŞAİRLER ŞİİRSEL YAKLAŞIMLAR & YOUNG POETS POETIC APPROACH” isimli proje uygulanmaktadır. Proje kapsamında Avusturya, Romanya ve Makedonya’dan gelen katılımcılarla ilimizde bir dizi faaliyet gerçekleştilmektedir.

Proje, Erasmus+ Programı Bireylerin Öğrenme Hareketliliği kapsamında hazırlanmış bir Gençlik Hareketliliği projesidir. Hayat Boyu İlerleme Derneği Kahramanmaraş TÜRKİYE ile Asociatia Tinerilor Cu Initiativa Civica Romanya, the BetterMaking organization Austria, Avusturya ve Center for Training and Consultancy of Women ERA kuruluşu ortaklığında 12 aylık proje süresinde yürütülecektir.

Proje kapsamında 18 -26 Ağustos 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta 7 günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmektedir. Ev sahibi kuruluş olan Hayat Boyu İlerleme Derneğinden 6 genç katılımcı ve altışar kişi de ortak ülkeden olmak üzere toplam 24 genç ve grup liderleri gençlik hareketliliğine katılarak ortak faaliyetler gerçekleşmektedir.

Proje ile ilgili Hayat Boyu İlerleme Derneği (HAYATBİLDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat ÇİFTÇİ tarafından yapılan açıklama şu şekildedir;

Projemiz gençlerin günümüz toplumsal olaylarına dikkat çekebilecek ve bu sorunlara karşı çözümler üretebilecek kendilerini ifade etmelerine ve dünya sorunlarına duyarlı bir birey olarak sanatın gücünü kullanmalarına imkan verecektir. Yaygın eğitim faaliyetlerine gençler de dâhil edilecek ve gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunulacaktır. Projemiz kapsamında halka açık bir şiir dinletisi, gençlerin toplumsal olaylara dikkat çekmek için hazırladıkları şiirlerle bezenmiş bir broşür tasarımı, toplumsal olayları müzikal tadında anlatacakları bir kısa film çalışması ve elde edilen dokumanlar ve oluşturulan eserlerle sergi açılacaktır. Ayrıca projemiz kapsamında radyo tv programları düzenlenecek ve yaşayan şairlerle kariyer günleri tadında sohbetler gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda çalışmalarına başlayan katılımcılar Kahramanmaraş Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi, Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi, Taş Köprü gibi tarihi ve kültürel mekânlara ziyaret gerçekleştirmektedir.

Projede gönüllü olarak görev alan derneğimiz üyesi gençlere çalışmalarında başarılar diliyoruz.