Hayat Boyu İlerleme Derneği (HAYATBİLDER) Tarafından 2011 Şubat döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Gençlik programları Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri kapsamında başvurusu yapılan Küresel Sorunlara Küçücük Çözümler - Minor Solutions For Global Problems adlı projenin çalışma ziyareti 12.09.2011 tarihinde tamamlandı. Proje faaliyetleri kapsamında Romanya’dan 2, Litvanya’dan 5 ve Türkiye’den de 5 katılımcı ilimizde bir hafta süre ile misafir edildi. Bu bir haftayı çok yoğun bir çalışma temposu ve kültürel etkinlikler içerisinde geçiren proje grubu ilimizden yeni tecrübeler edinerek ve memnuniyet dileklerini ifade ederek ayrıldılar.

Proje çalıştayı sonunda bir konuşma yapan HAYATBİLDER Başkanı Kürşat ÇİFTÇİ Projemizin amacı gençlerde demokrasi kültürünün yerleşmesini sağlamak, kültürel çeşitliliğe vurgu yaparak kültürler arası diyalogu pekiştirmek, en az 3 tematik alanla ilgili ürün odaklı faaliyetler planlamak ve yürütmektir. Bu bağlamda ortak gruplarla bir gençlik meclisi oluşturarak, iki günlük propaganda ve seçim kampanyaları süresi sonunda sandıklar konularak seçim yapılmış meclis başkanı, meclis başkan vekilleri seçilmiş ve yine sandık sonuçlarına göre "Yoksulluk ve Sosyal Dışlama ile Mücadele Komisyonu" "Engellilikle Mücadele ve Farkındalıkların Artırılması Komisyonu" ve "Genç İşsizliği ile Mücadele Komisyonu" kurulmuştur. Komisyonlar faaliyet konuları ile ilgili araştırmalar yapmışlar, tartışmalar, öneriler ve fikir alışverişleri sonucunda geliştirdikleri raporlarını meclisin olağan oturumunda onaylatmışlardır. Söz konusu faaliyetler TBMM nin yapılanması ve çalışma şekli temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Faaliyetler, öneriler ve dokümanlar, yerel gazetelerle yapılan basın toplantılarında, web sitesinde ve broşürlerle diğer yaygınlaştırma dokümanlarında kullanılacaktır. Projemiz 10 aylık bir sürede tamamlanacak ve bu sürenin sonunda bir final raporu hazırlanarak ulusal ajansa sunulacaktır dedi.

Faaliyetler süresince tanıtıcı şehir turları da düzenlenmiş ve İlimizin tarihi ve turistik bölgeleri tanıtılmıştır. Bu süreçte misafirperverliğini ve desteğini esirgemeyen Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Kahramanmaraş öğretmenevine, Kapalıçarşı esnafımıza, Kahramanmaraş halkına ve HAYATBİLDER üyesi gençlerimize teşekkür ederiz.